Prednášky na slovenský spôsob, realita nielen dnešných dní

Autor: Marián Horenský | 29.1.2012 o 13:55 | (upravené 22.3.2012 o 23:52) Karma článku: 6,22 | Prečítané:  1158x

Každá bytosť, ktorej nie je ľahostajná vlastná budúcnosť, je v súčasnosti obklopená rôznymi sľubmi (nielen politického charakteru) o krajšom, lepšom, perspektívnejšom zajtrajšku s množstvom istôt.

Cieľom týchto z väčšej časti nesplniteľných, nereálnych až utopických sľubov, vystupujúcich z rôznorodých televíznych a rozhlasových reklám, billboardov a ďalších printových foriem, je čo najviac zapôsobiť  na občana - voliča, ktorý opäť raz bude mať možnosť uplatniť prvok demokratického riadenia, aby sa následne opäť stiahol do kúta, kým nebude prizvaný k ďalším voľbám na slovenský spôsob. S blížiacim sa marcovým dňom, ktorý určí naše ďalšie smerovanie, sa okrem iného stupňuje aj negatívna reklama na všetky strany politického spektra v podobe rôznych škandálov (ako napr. dnes už pomaly legendárna Gorila, SaSanka a pod.), prešľapov, ktoré majú  otvoriť oči bežnému Slovákovi a ktorý sa má následne správne rozhodnúť, ako naloží zo svojím hlasom. Pointou týchto riadkov je ale predvolebná kampaň, zameraná na prvovoličov, zväčša stredných škôl, ktorá sa podľa mňa tak či tak míňa svojím účinkom.

Málokto nahlas vysloví verejné tajomstvo, týkajúce sa vplyvu politických špičiek nielen na vysokých, ale už aj na stredných školách, ako mi ukázala prax posledných dní. Sám som mal možnosť pocítiť na vlastnej koži, ako nám (mne a ďalším mojim spolubojovníkom za vysokoškolskými lavicami) bolo znemožnené zúčastniť sa prednášky Ivety Radičovej. A to len preto, pretože „dôležitejšia" bola  „nepovinná" prednáška predmetu, na ktorý sa muselo chodievať pod nepriamym tlakom. Tlak spočíval v sťažených podmienkach na skúške pri absenciách počas vyučovacieho procesu, ale to je už iná kapitola. Nie že by daný predmet nebol dôležitý, ale povedzme si, koľkokrát má človek možnosť vypočuť si osobne slová premiéra vlády Slovenskej republiky? Paradoxom bolo aj to, že prednášky, alebo semináre daného predmetu sa veľakrát neuskutočnili nie z viny študentov, ale z neúčasti vyučujúceho. Avšak v deň vystúpenia pani premiérky sa zhodou okolností garant nášho predmetu, aj keď s tradičným meškaním, objavil za katedrou. Pri inej príležitosti nám síce bolo umožnené zúčastniť sa politickej debaty, no nie s politickým predstaviteľom, ktorého sme si chceli vypočuť. Ten v tom istom čase rečnil vo vedľajšej budove.

Najnovšia skúsenosť sa odohrala na jednej zo stredných škôl. Prednášky sa účelovo zúčastnili len študenti dvoch tried, ktorí dovŕšili 18. vek svojho života, teda v marci sa z nich stanú novopečení prvovoliči. Bola tu jasná snaha o získanie ich hlasov vo voľbách. Študenti boli dopredu veľmi jasne upozornení na kladenie otázok. Mali sa vyhýbať aktuálnym sporným témam, ktoré by určite zanechali pot na tvári od ucha k uchu vysmiateho kariérneho politika. Vyhýbať sa tomu, čo ich práve najviac zaujímalo a určite doteraz zaujíma. Namiesto toho lietali vzduchom nič hovoriace a nič neriešiteľné otázky. Jedna zo študentiek bola triednou učiteľkou donútená!!! na konci politickej besedy odniesť prednášajúcemu kyticu kvetov. Donútená? Áno, pretože „nezaujatá" triedna učiteľka veľmi dobre pozná otca svojej študentky, ktorý svojimi myšlienkami nielenže stojí na opačnej strane politického spektra, ale sa aj v politike priamo angažuje.

Dôvod, prečo som priamo nepomenoval dotyčného politického aktéra, spomenutého v poslednom odstavci je logický. Aby som náhodou na niekoho nezabudol a nevynechal. Šlo mi skôr o vystihnutie princípu, poukázať na „vyvolených", ktorí možno cítia, že sa blíži čas výmeny generácie politikov, alebo zmena politickej mapy Slovenska. Možno ..., uvidíme 10. marca.

Takéto nekorektné ba až smiešne jednanie a manipulácia nielen s mladými ľuďmi je smutnou realitou nielen dnešných dní mnohých politikov, ktorí bojujú o hlasy pre seba a svoju stranu. To im nik nenašepkal, že celé to môže byť aj kontraproduktívne? Veď aj mladý človek, ktorý je ešte len krátky čas oboma nohami vo svete dospelosti, si vie spočítať dva a dva.

Každý odovzdaný hlas bude mať nesmiernu cenu. Bude odrazom a výsledkom veľmi tuhého uvažovania. Preto by si mali kompetentní uvedomiť, akou formou budú bojovať o hlasy voličov. Spoločnosť už neopijú sladkými rečami, dopredu naučené sľuby už stačiť nebudú, sú už minulosťou. Ľuďom sa už oči otvorili, tí budú očakávať jasné odpovede na pálčivé otázky, ako aj odpovede, vyplývajúce zo súčasných káuz, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou zamiešajú s výsledkami volieb. Už len stotožnenie sa so stranou nebude prvou a hlavnou prioritou u väčšiny občanov. Kto to čím skôr pochopí a podľa toho sa aj zariadi, bude na konci víťazom...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?