Amorálnosť odstupného, resp. za neúspech „výplata“

Autor: Marián Horenský | 15.3.2012 o 9:38 | Karma článku: 21,85 | Prečítané:  5438x

Večerná čitateľská siesta mi na tvári privodila úsmev s ironickým podtónom. Príspevok „Na odstupné pre nezvolených poslancov pôjde štvrť milióna eur" si to vyslovene žiadal.  

Že vraj „poslanci parlamentu, ktorí nezískali dostatočnú podporu v parlamentných voľbách, resp. neboli opätovne zvolení do Národnej rady, sa môžu tešiť aspoň!!! na odstupné." Fuuuha ..., to znamená, že za neúspešné volebné vysvedčenie jednotlivca (skladanie účtu voličom) sa odmeňuje? Dokonca aj v tom prípade, že naši poslanci, v niektorých prípadoch akože zástupcovia ľudu, nevydržali ani celé volebné obdobie? Pritom nejde v žiadnom prípade o zanedbateľnú odmenu. „Štát 54 odchádzajúcim poslancom vyplatí odstupné spolu v sume približne štvrť milióna eur!!!. Každému z nich vyplatia odstupné podľa toho, ako dlho pobudol v parlamente, buď 3 922!!! alebo 5 883 eur!!!. Ak bol poslanec v parlamente viac ako päť rokov, dostane trojnásobok platu, ak kratšie ako päť rokov, ale viac ako päť mesiacov, má nárok na dvojnásobok."

 

Zastávam názor morálneho zlyhania osoby, ktorá bez akýchkoľvek problémov a zábran, nepohrdne odstupným v akejkoľvek výške, alebo forme.

Už keď, prečo tzv. Inštitút odstupného nefunguje v čo možno najširšom možnom spektre? Prečo nemôže postihovať čo najväčšiu časť populácie? Hlavne tých, ktorí si to právom zaslúžia? Samozrejme, pri nastavení objektívnych kritérií, pri ktorých by nedochádzalo k zneužívaniu, napr. zamedzením zvýšenej fluktuácii medzi zamestnaneckými pozíciami.

Ktorákoľvek osoba, lúčiaca sa s danou pozíciou, pri ktorej možno uvažovať o odstupnom, by mala byť ohodnotená (okrem pravidelného relevantného platu poberajúcom za výkon funkcie) skôr pozitívnym ohodnotením v podobe dobrej povesti a dobrého mena za odvedený výkon.

 

A nakoniec jeden z mnohých povolebných paradoxov. „Odstupné poslanci nedostávajú jednorazovo, ale parlament bývalým poslancom vypláca plat ešte dva, respektíve tri mesiace po zániku mandátu." V určitom časovom intervale tesne po voľbách tak poslanecký plat nebude svietiť na 150, ale na 204 účtoch. Nezmyselný spôsob dotovania tých jedincov, ktorí už nemajú nič spoločné so správou vecí verejných na najvyššej úrovni, úrovni národnej, štátnej...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?